بایگانی

بایگانی نویسنده

بهترین منش و بینش، برای پیروان راستی

طبیعت کردستان به راستی خدایی که اشوزرتشت، آن را با دست‌های برافراشته و با بهترین و راست ترین نیایش‌ها و سرودها می‌ستاید، دارای چه ویژگی‌هایی است و چگونه خدایی است؟

زرتشت، خدای خود را «اهورامزدا» – سرور دانای بزرگ – می‌نامد.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 4,817 بار
گروه ها:دانستنی‌ها

داد و آیین خورداد امشاسپند خرمی و آبادانی است

سبز کوه در استان چهارمحال وبختیاریفرارسیدن جشن خوردادگان را به همگان شادباش می‌گوییم.

ایرانیان باستان شادی، خرمی، شادکامی و عشق به زندگی، را از نیکی‌های بزرگ خدایی می‌دانستند، و آیین‌های دینی آنان نیز با شادی، سرور و جشن همراه بود و زرتشتیان هم چون گذشته این جشن‌ها را باشکوه هر چه بیشتر، برگزار می‌کنند.

در ایران باستان، مردم روزهای زیادی را شادمانه جشن می‌گرفتند، و با آیینی دل‌انگیز و شادی‌آفرین به ستایش اهورامزدا می‌پرداختند، شمارِ جشن‌ها در ایران بزرگ زیاد بود، اما ویژگی‌های مشترک در میان جشن‌های ایرانی را می‌توان چنین نام برد:‌

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,869 بار
گروه ها:جشن‌ها

ابرمردی که پیامش همه‌ی مرزهای زمانی و مکانی را در می نوردد

اشوزرتشت-پیامبر بزرگ آریایی کشور ایران، تاریخ بسیار درخشانی دارد که هویت ملی نیرومندی به آن داده است. یکی از ستارگان درخشانی که همواره مسیر حرکت این کشور را روشن ساخته است، اشوزرتشت، پیامبر بزرگ ایران زمین است.

شماری از ایران‌شناسان بزرگ، «زرتشت» را به معنای «ستاره زرین» دانسته‌اند، و «موبد آذرگشسب»، «زرتشت» را به مفهوم کسی که چهره‌اش از نور خداوندی می‌درخشد، آورده است. اینها نویددهنده پیدایش ابرمردی است که پیام نافذ و یکتاپرستی‌اش همه‌ی مرزهای زمانی و مکانی را درنوردیده و صدای پرطنین حق‌پرستی‌اش، سده‌ها را پشت‌سر گذاشته است.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,971 بار
گروه ها:دانستنی‌ها

بایزید، در محله‌ی موبدان بسطام، زاده شد

آرامگاه بایزید بسطامی- استان سمنان در ۱۲۰۰سال پیش مردی زرتشتی تبار، در گوشه‌ی شهر بسیار کوچک بسطام، در میدان شناخت خداوند به چنان پایه‌ی والایی رسید که در درازنای ۱۲سده، مایه‌ی شگفت گروهی شده است و گروهی دیگر هم او را تکفیر کرده‌اند و این دلیل اهمیت سخنان و جایگاه برجسته بایزید در گستره‌ی اندیشه‌های عرفانی است.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,284 بار
گروه ها:ادبیات

مردم انگلیس سرمست از باده خیام

آرامگاه و تندیس حکیم عمر خیام

به مناسبت ٢٨ اردیبهشت «بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری»

چشم‌ها را باید شست / به زیر باران باید رفت

حکیم عمر خیام، دنیا و جهان را از روی شوق و مستی می‌دید.

دریاب که از روح جدا خواهی رفت / در پرده اسرار فنا خواهی رفت

می‌نوش ندانی از کجا آمده‌ای / خوش باش ندانی به کجا خواهی رفت

ما هم چشم‌ها را می‌شوییم و گونه‌ای دیگر به «عمرخیام» می‌نگریم، به هنرمندانی می‌نگریم که در زیر سایه‌ی «عمرخیام» زندگی کردند و هنر خود را در خدمت رباعیات خیام به اوج رساندند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,077 بار
گروه ها:ادبیات