بایگانی

بایگانی برای بخش ‘مناسبت‌ها’

سرمپیچ از این پند باستان

استاد ابراهیم پورداودبه یاد استاد ابراهیم پورداود که در ۲۶ آبان ماه ۱۳۴۷ خورشیدی چشم از جهان فروبست.
«سرود مزدیسنی» یکی از زیباترین سرودهای دینی است که استاد پورداود، در ستایشِ سپندینگی دو نیایش به‌نام‌های؛ «اَشِمْ وُهو» و «یَتا اَهو»  سروده است.
درباره‌ی این سرود استاد می‌نویسد: خرده اوستا با دو نیایش به‌نام؛ «اَشِمْ وُهو» و «یَتا اَهو» آغاز می‌شود. این دو نماز خُرد، از آن‌رو که گرداگردِ  نیایش‌های دیگر است، به «پیرامون یَشْت» نامور است. این دو نماز بسیار پرارج  و سپند هستند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,385 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

جشن تیرگان، روشنی بخش جهان عاشقان

آرش کمانگیرفرارسیدن جشن تیرگان، دهم تیرماه گاهنمای رسمی کشور که برابر شدن روز تیر و ماه تیر در گاهنمای دینی زرتشتیان است بر همه‌ی دلاوران و ایرانیان خجسته باد.

در بندهای۶و۳۷ از «تشتر یشت»، «تِشتر» یا ایزد باران در چستی و چالاکی به تیر آرش یا «اِرِخْشْ» مانند شده است. گونه‌ی اوستایی آرش «رخشه» است که همراه با صفت‌های «تیز تیر» و «تیز تیرترین ایرانیان» یاد می‌شود.

در نوشته‌ها آمده، پس از آن‌که افراسیاب در تبرستان بر منوچهر چیره شد، به ناچار ایرانیان با تورانیان آشتی کردند. برای روشن شدن مرز میان ایرانیان و تورانیان، بر آن شدند که هر جاکه تیر آرش فرود آمد، آنجا مرز باشد.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,301 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

دوستداران کسرا وفاداری گردهم آمدند

روانشاد پروفسور کسرا وفاداریبا تلاش هموندان تارنمای یتااهو گهنباری به یاد دکتر کسرا وفاداری برگزار شد.

نزدیک به سیصد تن از دوستداران کسرا، در پسین آدینه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ خورشیدی در آدریان بزرگ گردهم آمده بودند تا یاد «کسرا وفاداری» را گرامی بدارند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 7,446 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

گهنباری به یاد دکتر کسرا وفاداری

VafadariKasraبه یاد دکتر کسرا وفاداری، تارنمای «یتااهو» ، گهنباری را در روز آدینه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ خورشیدی برگزار می‌کند.  همکیشان می‌توانند از ساعت ۱۷ در آدریان بزرگ تهران باشنده باشند و یاد آن بزرگوار را گرامی بدارند.بازدید نوشته: 5,301 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

کسی‌ که گفت نیک بیاندیش و نیکوباش

اشوزرتشتپنجم دی‌ماه(روز خور و دی‌ماهِ گاهنمای دینی زرتشتیان) سالگرد درگذشت آن وخشور بزرگ است. باشد که با پیروی از راه آن بزرگمرد، جهان را به سوی آبادانی وشادمانی رهنمون سازیم.

چند هزار سال پیش در سرزمین ایران خورشیدِ تابانی درخشیدن گرفت، خورشیدی که در پرتو آن خرد و اندیشه و نیک اندیشی(وهومن) بود و فروغش راستی و پاکی(اشا). همان‌گونه که خورشید گرمی و روشنایی زاست، این خورشید نیز مایه‌ی گرمی و روشنایی دل‌ها و جان‌ها شد.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,174 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

یتااهو با وفاداری، گهنبار توجی برگزار کرد

برگزاری گهنبار توجی3750زرتشتی «تارنمای یتااهو» پنجشنبه ۲۸/۲/۱۳۹۱ در آدریان بزرگ تهران، «گهنبار توجی» از برای تندرستی همه‌ی باشندگان برگزار کرد. آوای دلنشین اوستاخوانی در گهنبار را «موبد سهراب هنگامی» و «موبد سرور تارا پوروالا» بردوش داشتند. اجرای برنامه‌های هنری جانبی مانند نقاشی، موسیقی، صنایع دستی و … از سوی هنرمندانِ توانمندِ زرتشتی و یادی از روانشاد «دکتر کسرا وفاداری» (تاریخ درگذشت ۲۶/۲/۱۳۸۴) به همراه پذیرایی لُرک و میوه و آش به هر چه باشکوه‌تر برگزارشدن این گهنبار افزود.

در این گهنبار از هموندان یتااهو که بدون هیچگونه چشمداشت و بر پایه‌ی مفهوم نماز «اَشِم وُهو» یاری‌رسان یتااهو بوده‌اند، سپاسگزاری شد.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,349 بار

ویژگی‌های یک مدیر خوب برای کار گروهی

امیر کبیر ویژگی‌های یک مدیر خوب برای کار گروهی چیست؟

۱- توانایی برنامه‌ریزی و هدف‌سازی برای انجام یک کار تیمی را داشته باشد.

۲- او باید بتواند که مدیریت بحران و تنش را انجام دهد و روابط بین کارکنان را به‌خوبی برقرار کند.

۳- به شرایط اقتصادی کشور ایران و تیم خودش آشنایی کامل داشته باشد.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 8,148 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

شادی راستین، ریشه در عشق، دلشدگی و نور اهورایی دارد

جشن آذرگان فرخنده باد به فرخندگی فرارسیدن جشن آذرگان

شادی راستین، ریشه در عشق، دلشدگی و نور اهورایی دارد. شادی،‌ همان داده‌ی اهورایی است که «اهورامزدا»، این «دانای بزرگ هستی‌بخش» در آغاز، در نهاد انسان‌ها گذاشت. تا انسان‌ها در زندگانی از آن بهره برده و در راستای بالابردن آگاهی خود از آن بهره‌برند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,213 بار

من(:کوروش)، دوستی و آرامش را به همه‌ی مردم دادم

11 سپتامبر 2010 ۱ دیدگاه

استوانه‌ی کورش بزرگ در موزه بریتانیا به مناسبت ورود «منشور حقوق بشر کوروش بزرگ» به ایران در گاه ۱۳۸۹/۶/۱۹ خورشیدی
«منشور حقوق بشر کوروش بزرگ»‌، نامور به «استوانه کوروش» استوانه‌ای سفالین است که در سال ۵۳۹ پیش از میلاد به فرمان کوروش دوم هخامنشی شاهنشاه ایران ساخته شده و دور تا دور آن مجموعه‌ای از سخنان و دستورهای شاهنشاه به خط میخی بابلی نقش گردیده ‌است. این استوانه که به عنوان «نخستین منشور حقوق بشر» در جهان شناخته می‌شود، در پایه‌های شهر بابل قرار داده شده بوده ‌است.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,491 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

نام نویسی و شرکت در آیین باستانی گاهنبار در آتشکده آذرگشسب

بخشنودی اهورامزدا

همازوربیم، همازور همااشوبیم

 

برای هفتمین سال پیاپی

تارنمای یتااهو با افتخار برگزار می نماید

 

بار دگر، آوای دلنشین گاهنبار از آتشکده آذرگشسب به گوش می رسد…

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 8,289 بار
گروه ها:مناسبت‌ها