خانه > کتاب شناخت > جستاری در آیین زرتشت

جستاری در آیین زرتشت

جستاری در آیین زرتشت

این کتاب مجموعه‌ی فشرده‌ای از باورهای زرتشتیان است. نویسنده‌ی کتاب کوشیده است با آوردن دلیل‌ها و شواهد محکم و با توجه به دیدگاه‌های پژوهشگران، شرق‌شناسان و زبان‌شناسان و نیز بررسی نوشته‌های اوستایی، سرچشمه‌های پهلوی و روایت‌های دینی و تاریخی به زدودن ابهام‌های موجود درباره‌ی باورهای دینی زرتشتیان بپردازد. سرفصل های این کتاب به قرار زیر است:

فصل اول: در این فصل معنای لغوی نام اشوزرتشت و زندگی‌نامه‌ی وی آورده شده است.

فصل دوم: نویسند‌ه در این فصل به گردآوری و بررسی روایت‌های سنتی و دینی زرتشتی و دیدگاه‌های گوناگون مورخان و پژوهشگران درباره‌ی مکان و زمان ظهور اشوزرتشت می‌پردازد.

فصل سوم: در این بخش سخن از  وضعیت اجتماعی و اعتقادی پیش از ظهور اشوزرتشت به میان می‌آید.

فصل چهارم: بخش‌های گوناگون اوستا، گاتها و دیگر کتاب‌های دینی زرتشتی(که بیشتر در دوره‌های پس از ساسانیان نوشه شده‌اند) شناسانده شده‌اند. همچنین برخی موضوع‌های کلیدی باوری زرتشتیان به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، که از آن جمله می‌توان به اَهورامَزدا، سِپنتامَینو و اَنگره مَینو، اَهریمن، اَمِشاسِپندان، ایزدان، بهشت و دوزخ، رستاخیز، سُوشیانت، فروهر، نماز و نیایش، سِدره و کُشتی، پرستش‌سوی زرتشتیان (قبله)، زناشویی، جایگاه زن در اوستا، آزادی، جشن‌ها، آیین‌های درگذشتگان، ارزش علم و کار در دین زرتشتی، حقوق بشر از دیدگاه اشوزرتشت، ایدئولوژی و جهان‌بینی زرتشتی اشاره کرد. همچنین موضوع‌هایی مانند آتش‌پرستی، دوگانه پرستی، تعدد زوجات و ازدواج با محارم که به ناروا به دین زرتشتی و زرتشتیان نسبت داده شده‌اند در این فصل به طور کامل موشکافی شده است.

فصل پنجم: در این فصل ادیان مهم و تأثیرگذار پیش و پس از اشوزرتشت مانند مهرپرستی (میتراییسم)، آناهیتاپرستی، زروانی‌گری (زروانیسم)، دین مانی (مانویت) و دین مزدک مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

فصل ششم: در این بخش نظر برخی اندیشمندان جهان در مورد اشوزرتشت و دین وی آورده شده است.

 

نام کتاب: جستاری در آیین زرتشت، نگارش: مهرداد قدردان


بازدید نوشته: 9,023 بار
گروه ها:کتاب شناخت
 1. ==–_کردوان_–==
  13 سپتامبر 2010 در 19:17 | #1

  با درود
  نمی توان این نسک را اینترنتی خرید ؟

 2. اردشیر پرتوی
  14 سپتامبر 2010 در 18:02 | #2

  درود،

  شما می توانید این نسک را از تارنمای “اشو” خریداری نمایید:

  http://www.asho.ir/store/index.php?productID=44

  پیروز باشید…

 3. حامد
  25 اکتبر 2010 در 18:15 | #3

  باسلام و خسته نباشید یه سوالی داشتم، آیا می‌شود به نوشته‌های کتاب‌های شما اعتماد کرد یعنی دستکاری شده نیستند. اگه ممکنه منو راهنمایی کنید که چه کتاب‌هایی بخونم. درود بر شما.

 4. شهرزاد هرمزدي
  16 نوامبر 2010 در 11:06 | #4

  همانطور که در بخش کتاب شناخت آورده شده است، نویسنده با استفاده از منابع معتبر و با آوردن دلیل‌ها و شواهد محکم و با توجه به دیدگاه‌های پژوهشگران، شرق‌شناسان و زبان‌شناسان و نیز بررسی نوشته‌های اوستایی، سرچشمه‌های پهلوی و روایت‌های دینی و تاریخی این کتاب را به نگارش در آورده است. برای مطالعه و آشنایی بیشتر با دین زرتشتی می توانید به کتاب های معرفی شده در تارنمای زیر مراجعه نمایید:

  http://www.asho.ir/store/index.php?categoryID=2

 5. سهیل
  26 نوامبر 2010 در 22:52 | #5

  درود.
  من علاقه وافری به دین اصیل ایران زمین دارم. لطفا مرا راهنمایی کنید

 6. نیلوفر
  12 می 2011 در 16:43 | #6

  با درود

  خواهش میکنم راهنمایی کنید

  از کجا می توانم سدره و کشتی بخرم ؟ میدانم که انجمن های زرتشتی دارند ولی فکر نکنم اجازه داشته باشیم خیلی گشتم در اینترنت تو رو خدا کمک کنید

  سپاسگزارم

 7. سید علیمحمد رفیعی
  25 می 2011 در 19:49 | #7

  با درود
  خواهشمندم در بخش کتابشناخت، ویژگیهای کتابشناختی هر کتاب را نیز به ساختار کتابشناسی خود بیفزایید. این ویژگیها چنین اند: نام نویسنده و / یا بازگردان (مترجم)، شمار صفحات، اندازه (قطع)، نام ناشر، جای نشر، بها و اگر دشواریی نبود، شمارۀ تلفن ناشر یا جای پخش.
  با سپاس

 8. بابک
  21 جولای 2011 در 12:06 | #8

  با دروود فراوان
  من مایل به عضویت در این مجموعه را دارم .
  اگر امکان پذیر است مرا یاری دهید
  زنده باد همه نیک سرشتان ایران زمین.

 9. 24 اکتبر 2011 در 17:57 | #9

  اشم وهو و هیشتم استی اوشتا استی اوشتا اهمایی هیت اشایی وهیشتایی اشم