بایگانی

بایگانی برای بخش ‘ادبیات’

اندیشه‌ی نیک تو ز زرتشت زمان، ای کورش

آرامگاه و منشور آزادی کورش بزرگبه فرخندگی فرارسیدن هفتم آبان روز جهانی «کورش بزرگ»

کنکاشی در گاه‌نگار زندگی «نبونئید»، فرمانروای بابل نشان می‌دهد که «کورش بزرگ» در هفتم آبان ماه سال ۵۳۹ پیش از میلاد مسیح، به بابل وارد شده و فرمان آزادی مردمانِ دردمندِ بابل داده‌ است. «نبونئید» که در نوشته‌های تورانی و اسلامی با نام «داریوش مادی» نامور است، توسط یونانیان «نابونیدس» خوانده می‌شود. گاه‌نگار «نبونئید» نشان می‌دهد که لشکریان او در سال هفدهم از فرمان‌رواییش در شهر «اپیس»، کشتاری به راه انداختند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,533 بار

«کار» سرمایه‌ی سروری است

عکس تزیینی استدر روزگار کنونی آن‌چه میانِ بیشتر جوانان گسترش پیدا کرده و دیده می‌شود آن است که بدون شکیبایی، تلاش و دانش‌اندوزی، یک‌روزه و در کوتاه‌زمان می‌خواهند به دارایی و ثروت فراوان برسند و به سخنی دیگر «راه صد ساله را یک‌روزه بپیمایند»، که این نشانه‌ای از اندیشه‌ی اهریمنی است. آیا این خواسته‌ی نابجا، در برابر قانون هستی یا «اشا» نیست؟بازدید نوشته: 6,833 بار
گروه ها:ادبیات

سده، جشن پدیدار شدن مهر به هر شهر ودیار

30 ژانویه 2014 ۳ دیدگاه

آتش جشن سدهفرارسیدن جشن سده(۱۰بهمن‌ماه) را به ایرانیان شادباش می‌گوییم.
در زیر قصیده‌ای از رستم خسرویان(رخسار) در نکوداشت این جشن آورده می‌شود:
شاه هوشنگ به‌هنگام شکار   /   شد پدیدار به راهش یک مار
سنگ بگرفت و نمودش پرتاب   /   سنگ بر سنگ شد و آتشی آورد به بار

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 4,794 بار
گروه ها:ادبیات

باب برزویه طبیب

12 دسامبر 2013 ۴ دیدگاه

ابن مقفعچنین گوید «برزویه طبیب» بزرگ پزشکان پارس بود که پدر من از لشکریان و مادر من از خانه دانشمندان دین زرتشت(موبدان) بود. نخستین نعمتی که خداوند بلند مرتبه بر من ارزانی گردانید دوستی پدر و مادر بود و دل سوزی و مهر ایشان به من بود چنان که از برادران و خواهران استثنا شدم و آرام‌آرام و به‌ گونه‌ی ویژه‌ای پرورده شدم.
چون سال عمر به هفت رسید مرا بر خواندن دانش پزشکی تشویق نمودند و چندان که اندک آگاهی(در این مورد) پیدا کردم و برتری آن را بشناختم با میل فراوان در یادگیری آن می کوشیدم، تا به آن دانش شهرتی تمام یافتم و درپی معالجه(درمان) بیماران برآمدم. آن گاه نفس خویش را میان چهار کار که تکاپوی جهانیان از آن نتواند گذشت دارای انتخاب و اختیار گردانیدم(که شامل): فراوانی مال، لذت حال، شهرت و پاداش(ثواب) آخرت.بازدید نوشته: 7,218 بار
گروه ها:ادبیات

«خشترا» شهنشاهی نیک تست

شاه اسپرغم یا ریحان گل ویژه شهریور امشاسپند فرارسیدن جشن شهریورگان(روز شهریور از ماه شهریور – برابر با ۳۰امردادماه گاهنمای رسمی کشور) را به همه‌ی مردمان شادباش می‌گوییم.

سومین امشاسپند شهریور است. شهریاری برگزیده، فروزه‌ی دیگری از هستی اهورامزدا.

در شهریاری خدایی مردم از روی خرد روشن و اندیشه‌ی نیک و گفتار نیک و کردار نیک و با همکاری و کوشش مشترک، جهانی سراسر آباد و شاد را بنیاد می‌نهند.

در زیر چکامه‌ای به مناسبت جشن شهریورگان از جمشید زره پوش آورده می‌شود:

در آیین وخشور اسپنتمان / بسا جشن و شادی است بر رهروان

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 3,945 بار
گروه ها:ادبیات

بانویی میهن‌پرست از بانوان پارسی

پیر پارس بانو به مناسبت ۱۳ تا ۱۷ تیر، گاه دیدار(:زیارت) نیایشگاه پیر بانو پارس

نیایشگاه بانوی پارس در باور زرتشتیان جایگاه جان باختن و ناپدید شدن شهبانوی پارس به‌نام «خاتون بانو» است. این نیایشگاه در یک‌صد وبیست کیلومتری شما‌ل‌باختری یزد و در جنوب شهر عقدا و در بین دره‌ای از کوهستان‌های عقدا به‌نام «زَجو» است.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 4,831 بار

نیست جایی خرم و زیبا، چو پیرسبز ما

پیر سبز (چک چک) ۲۴تا۲۸ خورداد ماه(روز اشتاد تا انارام از ماه خورداد)، زمان دیدار پیرسبز(چک چک) است. در زیر سروده‌ای از «رستم خسرویان(رُخسار)» برای پیرسبز که جایگاهی ویژه نزد زرتشتیان دارد، آورده می‌شود:

نیست جایی خرم و زیبا، چو پیرسبز ما / در کویر یزد، در دامان کوهی باصفا

جایگاهی پاک و نیکو عاری از رنگ و ریا / از برای زایران با لطف و فرمان خدا

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 4,311 بار
گروه ها:ادبیات

نام ایرانی

عکس تزیینی است نام‌، همواره جای پایی در شخصیت هرکس دارد.

با گزیدن نامی زیبا که ریشه در فرهنگ کهن ایرانی دارد و همچنین آموزشی درست، برای فرزندانمان آینده‌ای روشن را فراهم‌آوریم. از این‌رو شعری در این‌باره آورده می‌شود:

نام فرزندان خود، باید ز شهنامه گُزید / نام زیبا باید از گفتار فردوسی شنید

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,625 بار
گروه ها:ادبیات

خلیج فارس، ای اهورایی بی‌همتا

خلیج فارس به مناسبت فرارسیدن روز ملی خلیج فارس(دهم اَردیبهشت)، سروده‌ای در پیوند با ارزشمندی این خلیج باستانی از «جمشید زره‌پوش» آورده می‌شود:

ای خلیج جاودان پارس بزرگ

ای اهورایی پاک

ای خجسته «شاخ آب» بی هَمال

همچو مروارید رخشان خفته‌یی

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,218 بار
گروه ها:ادبیات

درد دین است که درمانگر گوهر تاج است

تاج گوهر خداداد کوچکی(خادم) به خجستگی فرارسیدن جشن اسفندگان(برابر شدن روز سپندارمز با ماه اسفند که برابر است با ۲۹ بهمن گاهشمار رسمی کشور) سروده‌ای برای یکی از بانوانِ نیک‌ِ زرتشتی آورده شده است. تاج گوهر خداداد کوچکی(خادم) مادر جانباخته‌ی جنگ مهندس فرهاد خادم است که هم اکنون در بسیاری از کارهای نیک پیش‌آهنگ است. از این‌رو تارنمای یتااهو شایسته می‌داند تا به فرخندگی فرارسیدن این روز، این سرود را به این بانوی ارجمند و همه‌ی زنان و مادران فداکار و پارسا که همه‌ی کارهای نیک ا بدون هیچ‌گونه چشمداشتی و تنها از برای نیکی همان کار، انجام می‌دهند، پیشکش نماید:

تقدیم به خانم تاج گوهر خادم

روز مادر روز زن، جشن خوش اسفندگان / تاج زرین هنر بر سر گوهر تاج است

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,927 بار
گروه ها:ادبیات, جشن‌ها