بایگانی

بایگانی نویسنده

گهنباری به یاد دکتر کسرا وفاداری

VafadariKasraبه یاد دکتر کسرا وفاداری، تارنمای «یتااهو» ، گهنباری را در روز آدینه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ خورشیدی برگزار می‌کند.  همکیشان می‌توانند از ساعت ۱۷ در آدریان بزرگ تهران باشنده باشند و یاد آن بزرگوار را گرامی بدارند.بازدید نوشته: 5,309 بار
گروه ها:مناسبت‌ها

نوروز کهنسال کجا غیر شما بود؟

گل و بهار تارنمای یتااهو آغاز سال نو و فرارسیدن بهار را به همه‌ی ایرانیان دلداده‌ی میهن، شادباش می‌گوید و سالی آکنده از مهر و دوستی را برای همه‌ی مردمان جهان آرزو دارد.

در زیر سروده‌ای بسیار زیبا و اندیشه برانگیز از زنده‌یاد «شمس تبریزی»، آورده می‌شود تا باریک‌بینی مردمان درباره‌ی حکمت آفرینش بیشتر شود:

نوروز بمانید که ایّام شمایید! / آغاز شمایید و سرانجام شمایید

آن صبح نخستین بهاری که ز شادی / می آورد از چلچله پیغام، شمایید

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,273 بار
گروه ها:جشن‌ها

«چهارشنبه سوری»، گرم کردن جهان و زودودن سرما و پژمردگی است

6 مارس 2011 ۲ دیدگاه

آتش چهارشنبه ‌سوری

از جمله جشن‌های آریایی، جشن‌های آتش است. امروزه تنها «جشن سوری»، نامور به «چهارشنبه سوری» و نیز «جشن سده» برایمان به‌یادگار مانده است و درباره جشن‌های فراموش شده‌ی آتش، به «آذرگان» در نهم آذرماه و «شهریورگان» یا «آذر جشن» می‌توان اشاره داشت. آتش نزد ایرانیان نماد روشنی، پاکی، طراوت، سازندگی، زندگی، تندرستی و در پایان بارزترین نماد خداوند در روی زمین است.

مجموعه‌ی آیین‌ های نوروزی از «جشن سوری»(چهارشنبه سوری) آغاز می‌شود و با آیین «سیزده بدر» نوروز به سرانجام خود می‌رسد. (بهرام فره‌وشی، رویه ۴۳)

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 7,494 بار
گروه ها:جشن‌ها

فرزانه دستور ملافیروز

23 فوریه 2011 بدون دیدگاه

عکس تزیینی است دستور ملافیروز پور دستور کاوس پور رستم از سرایندگان، نویسندگان، دانشمندان و عارفان پارسی و موبد موبدان گروه قدیمیان هند است. نیای او به روستای «سهرورد» ایران می‌رسد و نیاکانش نزدیک سال ۶۴۷ خورشیدی به هندوستان مهاجرت نمودند. در اوستا، پهلوی، فارسی، عربی، ترکی و گجراتی استاد بوده و از علم نجوم بهره کافی داشت.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,034 بار
گروه ها:فرزانگان

«سپندارمزدی»: فروتنی به همراه مهر و عشق راستین

17 فوریه 2011 ۱ دیدگاه

عکس تزیینی است جشن اسفندگان(روز سپندارمزد از ماه اسفند، برابر با ۲۹بهمن گاهنمای رسمی کشور) بر همه‌ی فروتنان راستین، مادران و زنان فرخنده باد.

فروتنی به همراه مهر و عشق راستین، همان «سپندارمزدی» است. فروزه‌ای مشترک میان مادران و زمینِ‌مادر. انسان با فروزه‌ی سپندارمزدی، می‌باید از یک‌سو به دیگران مهر داشته باشد، و از سویی دیگر فروتن باشد. فروتنی یعنی؛ دردسترس بودن سودمندی انسان‌ها.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 6,078 بار
گروه ها:ادبیات, جشن‌ها

مهندس رستم پارکی؛ پیر مطبوعات زرتشتی

12 فوریه 2011 بدون دیدگاه

مهندس رستم پارکی مهندس رستم پارکی در سال ۱۲۹۹ خورشیدی در تهران، خیابان منوچهری، کوچه ژاندارک زاده شد. آموزش‌های ابتدایی و متوسطه را در آموزشگاه‌های زرتشتی جمشیدجم و دبیرستان فیروزبهرام و دوره عالی را در رشته مهندسی برق دانشگاه تهران گذراند. دیپلم زبان فرانسه را از سوربون در تهران دریافت کرد. دوره بازرسی فنی را در دفتر بین‌المللی کار در استانبول، دوره حفاظت فنی را در پاریس و دوره تامین اجتماعی را در بروکسل بلژیک، گذراند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 4,890 بار
گروه ها:فرزانگان

تازه گردانی و نوکردن زندگانی و جهان مادی

7 فوریه 2011 ۱ دیدگاه

عکس تزیینی است ما، زرتشتیان بر این باوریم که خداوند ما را آفریده است، تا زندگانی را تازه کنیم و جهان را نو سازیم. تازه گردانی و نوکردن زندگانی و جهان مادی یکی از مهمترین آرمان‌های آفرینش است. به زبان گزارش‌های ورجاوند، به کار و کوشش برای نوکردن زندگانی «نبردکردن با اهریمن» گفته می‌شود.

خویش‌کاری هر زرتشتی نبرد کردن با اهریمن است. هر یک از مردمان برای خویش‌کاری کردن آفریده شده‌اند. در زندگانی روان هر یک از مردمان در برابر کارهای او مسول است و در مینو روان به داوری فراخوانده می‌شود. پس از داوری ، روان پاداش یا پادافره خواهد گرفت.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,620 بار
گروه ها:دانستنی‌ها

برگزاری جشن سده ۳۷۴۸ زرتشتی(۱۳۸۹خورشیدی) در تهران

جشن سده تهران 3748زرتشتی امسال نیز آیین جشن سده، با تلاش انجمن زرتشتیان تهران در مجتمع فرهنگی مارکار تهران‌پارس برگزار شد.

در این جشن رستم خسرویانی-فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، اسفندیار اختیاری-نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس، پدرام سروش‌پور-هموند انجمن موبدان تهران و توران شهریاری درپیوند با فلسفه‌ی جشن سده و مهار آتش به‌دست انسان، سخنرانی کردند.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 8,222 بار
گروه ها:گزارش خبری

وزان بوته‌ها شعله‌ور شد به باد

29 ژانویه 2011 ۲ دیدگاه

            آتش جشن سده به خجستگی فرارسیدن جشن سده

جشن سده را بر همه‌ی ایرانیان شادباش می‌گوییم

سروده‌ای از: گیتی پورفاضل

سده جشن این مرز و بوم کهن / ز هوشنگ و آتش بگوید سخن

حکایت چنین است در دفتران / نمانده ز گفتار نام آوران

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 5,298 بار
گروه ها:ادبیات

نمک به قیمت بستان تا رسمی نشود

20 ژانویه 2011 بدون دیدگاه

 تندیس انوشیروان دادگر بر سر در دادگستری تهرانحکایت نوشین‌روان از حکیم سخن، سعدی شیرازی

آورده‌اند که نوشین‌روان عادل را در شکارگاهی، صیدکباب کردند و نمک نبود

غلامی به روستا رفت تا نمک آرد.

ادامه نوشته…بازدید نوشته: 4,945 بار
گروه ها:ادبیات